Zamiast fiskusowi – przekaż Czwartakowi!

Nasz związek jest jedną z największych polskich organizacji młodzieżowych. Zrzeszamy dziesiątki tysięcy młodych ludzi na terenie całego kraju. Od prawie 100 lat wychowujemy, uczymy i gwarantujemy wspaniałą przygodę kolejnym pokoleniom Polaków.  Jako Organizacja Pożytku Publicznego chcieliśmy zachęcić Państwa do poparcia naszej działalności, które można okazać przez przekazanie 1% swojego podatku na rzecz ZHP.

Jak to zrobić?

KROK 1 – Wybieramy organizację pożytku publicznego:

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska, w której działa nasz szczep, znajduje się na liście organizacji, posiadających status organizacji pożytku publicznego i z tego tytułu ma prawo otrzymywać 1% podatku. Mamy też możliwość określenia konkretnej drużyny działającej w szczepie, jakiej zostaną przekazane nasze pieniądze.

KROK 2 – Wypełniamy zeznanie roczne PIT:

Po zmianach prawnych przekazanie przez podatników swojego 1% dla Szczepu Czwartacy lub którejś z jego drużyn jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39).

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy numer, pod jakim ZHP Chorągiew Krakowska widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli KRS 0000273492.

Informację o hufcu oraz szczepie lub działającej w nim drużynie, na rzecz której chcemy przekazać pieniądze, np. „Hufiec Kraków – Podgórze, Szczep Czwartacy” lub „Hufiec Kraków – Podgórze, 4aPgDH Zawiszacy”, zamieszczamy nieco niżej – w dziale „Informacje uzupełniające” (poz. 128-130 – PIT-28, poz. 307-309 – PIT-36, poz. 107-109 – PIT-36L, poz. 126-128 – PIT-37, poz. 60-62 – PIT-38, poz. 53-55 – PIT-39). Również tam podać można dane ułatwiające kontakt z podatnikiem, a także wyrazić zgodę na udostępnienie nam przez Urząd Skarbowy imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości przekazywanej kwoty.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

KROK 3 – US przekazuje pieniądze szczepowi:

Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy.

Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji, dlatego nie ma prawnej możliwości rozdzielenia kwoty podatku np. dla szczepu i jednej z jego drużyn.

Informacje zostały pobrane ze strony www.zhp.pl za zgodą Wydziału Promocji GK ZHP i opracowane przez pwd. Wiktora Maja.