Ratownictwo

Uczymy się technik udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wśród nas są osoby z Brązową Odznakę Ratownika ZHP. Szczególnie zainteresowani ratownictwem, mogą również zostać członkami Referatu Ratowniczego.

Terenoznawstwo

Sztuka poruszania się w terenie, posługiwania się mapą i kompasem to jedna z ważniejszych harcerskich umiejętności, która pozwala odnaleźć właściwa drogę w dzień i w nocy na kilkudniowym rajdzie pieszym, krótkiej wycieczcie, czy grze terenowej. Uczymy się znaków topograficznych, różnych sposobów wyznaczania północy, określania azymutów, czytania mapy i trafiania zawsze tam, gdzie trafić chcemy.

Turystyka

Kilkudniowe rajdy piesze, wycieczki, górskie wędrówki w czasie wakacyjnych obozów to duża część działalności naszej drużyny. Uczymy się jak prawidłowo spakować plecak, co zabrać i jak się ubrać na kilkudniową wędrówkę. Organizujemy również zbiórki i prezentacje dotyczące najciekawszych miejsc naszego miasta, województwa i Polski. Organizujemy przejścia okolicznych szlaków turystycznych, wyjazdy i wycieczki do pobliskich miejscowości i rezerwatów przyrody. W ciągu roku bierzemy udział w imprezach harcerskich.

Survival

Sztuka przetrwania w warunkach naturalnych to dla nas żadna nowość. Uczymy się, jak rozpalić ogień od jednej zapałki, zbudować szałas, zdobyć wodę, rozpoznawać tropy zwierząt i gatunki roślin. Jeśli chcesz spędzić noc w lesie i przyrządzić posiłek na kuchni polowej – przyjdź do nas! Poznasz smak prawdziwej leśnej przygody.

Żeglarstwo

Zasmakowaliśmy też w żeglarstwie i kajakarstwie. W miarę możliwości staramy się wyjeżdżać na spływy kajakowe. Mamy też możliwość zdobywania stopni żeglarskich (W naszym Szczepowym Klubie Żeglarskim działa j.kpt.ż.w. hm Jerzy Klinik).

Techniki linowe

Wspinaczka górska, budowa mostów linowych, zjazdy linowe to tylko nieliczne z naszych działań. Uczymy się wiązać węzły, budować drabinki i mosty linowe. Staramy się też zakosztować alpinistyki miejskiej.

Militaria

Na wszystkich zainteresowanych obronnością czekają szkolenia i manewry, gry wojenne, zawody i spotkania Paint Ball’owe. Opowiemy Ci o tajnych operacjach, historii wojen, i najsłynniejszych jednostkach specjalnych. Z nami weźmiesz udział w wielu imprezach militarnych, zlotach pojazdów wojskowych i kursach specjalistycznych.

Harcerstwo

Oczywiście wśród naszych działań nie brakuje tradycyjnych harcerskich ognisk, piosenek i gitary. Każdy członek naszego szczepu poznaje historię Związku Harcerstwa Polskiego, jego strukturę i postacie, które wywarły największy wpływ na dzisiejszy kształt naszej organizacji.

Służba

Harcerstwo, a szczególnie wędrownictwo, to również służba. Drużyny naszego szczepu biorą udział w imprezach charytatywnych m.in. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W połowie grudnia roznosimy po różnych krakowskich instytucjach harcerskie Betlejemskie Światełko Pokoju. Pomagamy w zabezpieczaniu ruchu drogowego (część naszych harcerzy działa w Referacie Ruchu Drogowego współpracując z Policją, Strażą Miejską) w czasie 1 listopada w ramach akcji “Znicz”, zabezpieczamy uroczystości takie jak Boże Ciało czy Cracovia Maraton. Uczestniczymy też w obchodach świąt państwowych np.: obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, obchody Święta Niepodległości, obchody wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inne

Oczywiście to tylko niektóre pola naszej działalności, bo nie sposób wymienić wszystkiego, czym się zajmujemy. Wieczory filmowe, zbiórki internetowe, drużynowe wigilie i sylwestry, dni kobiet, wypady do kina i na kręgle to też część działalności naszej drużyny. Słowem robimy wszystko, co może być przydatne, pożyteczne lub postrzelone! Jeśli chcesz przeżyć niesamowite przygody i poznać wspaniałych ludzi – dołącz do nas!