Komendanci Szczepu:

2009 – 2015: pwd. Ewa Lech
2015 – 2017: pwd. Joanna Derwisz
2017 – : phm. Sara Zago-Tastekin

Z kart opracowanego przez hm Zbigniewa JAGLARZA i wydanego przez Szczep „Gwieździsty” opracowania „Prokocimskie Harcerstwo 1911 – 1986”:

(…) 25 października 1964 roku na terenie ówczesnego 5 Liceum Ogólnokształcącego (przemianowanego później na XV LO) i Szkoły Podstawowej nr 116 mieszczących się w jednym budynku przy al. Dygasińskiego 15 dh pwd. Zbigniew JAGLARZ organizuje Szczep „Gwieździsty”.

W 1971 roku SP nr 116 została przeniesiona z budynku zajmowanego wspólnie z XV LO przy ul. Dygasińskiego 15 do nowo wybudowanego budynku na powstającym Osiedlu Na Kozłówce, przy ul. Spółdzielców 5.

W październiku 1971 roku ówczesny komendant hufca hm Stanisław SPÓLNIK po rozmowach z Komendantem Szczepu „Gwieździestego” hm Zbigniewem JAGLARZEM zwrócił się do hm Jerzego KLINIKA, aby założył nowy szczep przy SP nr 116 na bazie instruktorów i młodzieży, którzy przeszli do nowej szkoły.

3 listopada 1971 roku po wizycie hm Jerzego Klinika w dyrekcji Szkoły Podstawowej nr. 116 rozpoczęło się tworzenie szczepu. Działały dwie drużyny: zuchowa prowadzona przez dh. Aleksandrę DZIĘGIEL i harcerek prowadzona przez dh Krystynę STANEK. Phm. Jerzy KLINIK założył Drużynę Harcerzy. Drużyny nosiły numery 11, chusty w barwach Szczepu „Gwieździstego”: pomarańczowe ze szlaczkiem. Pod koniec 1971 roku w Szczepie działały 3 drużyny, w których skupionych było 62 członków. Takie były początki…

17 stycznia 1972 roku odbyło się uroczyste, pierwsze Przyrzeczenie w Szczepie, które złożyło 12 harcerek i harcerzy. W lutym 1972 roku Szczep wystąpił do Komendy Hufca o nadanie nazwy „CZWARTACY” zmiany numerów drużyn na 4, oraz o zezwolenie na noszenie bordowych chust z białym szlaczkiem (na pamiątkę, że Szczep wywodzi się ze Szczepu „Gwieździestego”), bordowych sztuc oraz bordowych beretów typu baskijskiego. Komenda Hufca wyraziła zgodę i w dniu 9 maja Szczep miał już imię, swoje numery i barwę.

Drużyny zuchowe i harcerskie wielokrotnie uczestniczyły we wspólzawodnictwie Głównej Kwatery ZHP o tytuł „Zuchowej Drużyny Mistrzowskiej” i „Harcerskich Drużyn Sztandarowych”. Szczep trzykrotnie uzyskał tytuł Szczepu Sztandarowego (ponad 50% Drużyn Szczepu uzyskało tytuły drużyn Mistrzowskich czy Sztandarowych). W nagrodę 15-osobowa reprezentacja Szczepu jako reprezentacja ZHP wzięła udział w obozie międzynarodowym w Czechosłowacji.

Nadszedł ważny dzień. 17 maja 1975 roku Szczep za swoją działalność został wyróżniony prawem posiadania sztandaru. Przepiękna uroczystość wręczenia sztandaru, ufundowanego przez Spółdzielczość Mieszkaniową, odbyła się w wypełnionej po brzegi Hali Korony.

W lutym 1988 roku dh Zbigniew ZACHARSKI (CEBULA) i Agata ZACHARSKA po zimowisku w Zwardoniu przechodzą z częścią harcerek i harcerzy Szczepu do Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Dobczyckiej i zakładają Szczep „Kosmiczny”.Tak jak kiedyś Szczep ” Gwieździsty ” stał się bazą dla Szczepu Czwartacy”, tak w 1988 ” Czwartacy” wspomogli tworzenie się nowego Szczepu „Kosmicznego”

W roku 1991 po obozie stałym Szczepu, w którym wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 117 na Osiedlu Prokocim Nowy, na prośbę Szczep „CZWARTACY” postanowił objąć swoją działalnością tę Szkołę. Do tworzenia Drużyn w SP 117 przeszli: dh Wojciech MAJERAN, który został z-cą Komendanta Szczepu d/s SP 117 i Drużynowym 4 Drużyny Harcerzy, oraz dh Marcin KOWALIK, który został drużynowym 4 Drużyny Harcerek.

Po trzech latach działalność Drużyn w SP 117 okrzepła i we wrześniu 1993 Drużyny te postanowiły założyć własny Szczep, który nazwali „Agrikola”, a Komendantem został dh phm Wojciech MAJERAN. To już drugi Szczep, którego bazę stanowił Szczep ” Czwartacy „.

W latach 2009 – 2010 w szczepie działały dwie drużyny harcerskie, gromada zuchowa i patrol wędrowniczy zrzeszając 70 zuchów, harcerzy i harcerek.