Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) jest największą organizacją harcerską w Polsce, powstałą 1 listopada 1918 roku. Jest organizacją patriotyczną, wychowującą młodego człowieka, wspierającą go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Od prawie stu lat głównym celem jej działania jest wspieranie wychowania zuchów, harcerek i harcerzy – stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju człowieka. ZHP jest organizacją otwartą i apolityczną. Wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim i zgodnych z normami moralnymi, wywodzącymi się z wartości chrześcijańskich, choć nie jest to ruch wyznaniowy i może do niego należeć każdy, bez względu na religię.

Cele statutowe ZHP to:
• stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju człowieka,
• kształtowanie osobowości człowieka odpowiedzialnego,
• upowszechnianie w społeczeństwie takich wartości jak: wolność, prawda, sprawiedliwość, demokracja, samorządność, równouprawnienie, tolerancja i przyjaźń,
• umożliwienie nawiązywania kontaktów międzyludzkich ponad wszelkimi podziałami,
• propagowanie wiedzy na temat przyrody, ekologii oraz kształtowanie potrzeby kontaktu z przyrodą.

Informacje praktyczne

Gdy dziecko chce zostać Zuchem, Harcerką/Harcerzem…
    Dodatkowe informacje uzyskać można na zbiórce (terminy i miejsce zbiórek oraz dane kontaktowe do drużynowych i przybocznych w zakładce Nasze drużyny).

Gdy dziecko zostało już Zuchem, Harcerzem/Harcerką…
    Przystąpienie do drużyny polega na regularnym uczęszczaniu na zbiórki. Zbiórka to czas, gdy drużyna spotyka się i działa razem (przeważnie raz na tydzień przez 1-1,5 godziny). Zbiórki prowadzi drużynowy bądź przyboczni (instruktorzy, którzy ukończyli kurs drużynowych/przybocznych z elementami pedagogiki i psychologii. Jeżeli drużynowy jest niepełnoletni drużyna posiada dodatkowo pełnoletniego opiekuna). Podczas nich harcerze uczą się nowych umiejętności, biorą udział w grach i zabawach, podczas których można się niestety ubrudzić (ważne, by dziecko na zbiórkę przychodziło w stroju, który ulec może wybrudzeniu, ew. zniszczeniu). Drużynowa/Drużynowy który prowadzi zbiórki drużyny odpowie na wszystkie państwa pytania. Kontakt mailowy z każdym z drużynowych znajduje się w dziale Kadra Szczepu.

„Mamo, Tato chcę mieć mundur”
    Zapewne po kilku pierwszych zbiórkach usłyszycie Państwo podobną prośbę. Każdy harcerz powinien posiadać mundur (o umundurowaniu harcerzy i zuchów znajdą Państwo informacje w dziale Umundurowanie). Przy zakupie munduru pomoże drużynowy. Można też skorzystać z listy sklepów, w których można kupić mundur (sklepharcerski.pl, www.sqadnica.plwww.4zywioly.pl). Harcerze do munduru noszą buty ponad kostkę, ciemnego koloru (pionierki lub turystyczne).
    Mundur powinien być zawsze wyprasowany, buty wypastowane. Z czasem na mundurze zaczną pojawiać się specyficzne odznaki, które świadczą o zaangażowaniu i umiejętnościach zdobywanych przez Państwa dziecko.

Ile kosztuje harcerstwo?
    ZHP jest organizacją samofinansująca. Każdy członek zobowiązany jest płacić określoną kwotę miesięcznie (składkę). W roku 2017/2018 wynosi ona 10 zł. Składki płaci się drużynowemu. Z pieniędzy tych zakupuje się materiały potrzebne na zbiórki.

„Mamo, Tato chcę jechać na obóz”
    Od czasu do czasu drużyna wyjeżdżają na Biwaki, czyli kilkudniowe (najczęściej weekendowe) wyjazdy, na którym harcerze uczą się samodzielności, współpracy z innymi oraz mają okazje do sprawdzenia swojej wiedzy i przeżycia ciekawych przygód.
    Kolonia/Obóz to uhonorowanie rocznej pracy w gromadzie/drużynie i jest najbardziej oczekiwanym przez harcerzy wyjazdem. Z reguły trwa on 2-3 tygodnie.
    Przed wyjazdem należy poinformować drużynowego o wszystkich ważnych kwestiach – głównie zdrowotnych i żywieniowych (np. przyjmowanie leków, alergie). Przed wyjazdem na obóz wypełniają Państwo kartę obozową.

Dokumenty do pobrania: 

w redakcji…