CO POWINIENEŚ/POWINNAŚ ZNAĆ

 

Prawo Harcerskie:

1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom oraz wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest zawsze pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.

 

Przyrzeczenie Harcerskie:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce,
nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu.

 

Stopnie harcerskie:

• ochotniczka/młodzik – oznaczenie: jedna belka
• tropicielka/wywiadowca – oznaczenie: dwie belki

 

SYMBOLIKA HARCERSKA

 

Krzyż Harcerski – jest odznaką wzorowaną na najwyższym odznaczeniu wojskowym – Krzyżu Virtuti Militari – przyznawanym za wyjątkowe męstwo na polu walki. Projekt Krzyża opracował w 1912 r. ks. Kazimierz Lutosławski jako odznakę nielegalnie działającej w Warszawie Naczelnej Komendy Skautowej.
          Krzyż posiada bogatą wewnętrzną symbolikę. Jego ramiona oplata wieniec z liści lauru (po prawej) – symbolu zwycięstwa, oraz liści dębu (po lewej) – symbolu męstwa. Istnieją też interpretacje, że ma oznaczać siły i umiejętności, wiedzę i sprawność. Na ramionach widnieje napis: Czuwaj! – hasło wzywające do gotowości, pozdrowienie harcerskie. Miejsce przecięcia ramion objęte jest okręgiem – symbolem doskonałości, wewnątrz, którego znajduje się lilijka. Rozchodzące się promienie symbolizują dążenie harcerstwa do objęcia swym wpływem coraz szerszych kręgów młodych ludzi. Spotyka się też interpretację, określającą promienie jako światło gwiazdy przewodniej z fragmentu łacińskiej maksymy – „do gwiazd”.  Krzyż sam oznacza jej pierwszy człon – „Przez trudy”, czyli przez pokonywanie własnej słabości.
          Powstałe po listopadzie w 1918r. Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz stanowiący, że Krzyż Harcerski jest jedyną oznaką cywilną jaką można nosić na mundurze wojskowym. Dawniej Krzyże były numerowane, a numer wpisywano do Książeczki Harcerskiej.
          Krzyż Harcerski otrzymuje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego i nosi się go 2 cm nad lewą kieszenią munduru.

 

Lilijka – odznaka noszona tradycyjnie na nakryciu głowy przez harcerzy i instruktorów. Stylizowana w różny sposób jest używana w większości męskich organizacji skautowych na świecie. Organizacje żeńskie używają  znaku liścia koniczyny.  W Polsce lilijka obowiązywała zarówno w organizacji męskiej, jak i żeńskiej. Po raz pierwszy pojawiła się u nas na Krzyżu Harcerskim. Następnie używała jej jako odznaki podstawowej powstała w 1915r. w Piotrkowie Polska Organizacja Skautowa.
         Lilijka harcerska  wzorowana jest na igle magnetycznej kompasu – harcerz zawsze wybiera słuszną drogę.  Baden-Powell w podręczniku „Skauting dla chłopców” pisał: „Odznaką skautową jest ostrze strzały, takiej jaka na mapach lub w kompasie wskazuje północ. Jest to odznaka wywiadowcy wojskowego, wskazuje bowiem drogę; więc i wywiadowcy pokoju wskazuje ona drogę w spełnianiu obowiązku i niesieniu pomocy drugim”. Marian Miszczuk („Harcerskie symbole”) pisze: „Strzałka (…) z czasem była rysowana coraz bardziej ozdobnie i zaczęła przebierać kształt zbliżony do lilii herbowej – symbolu władzy królewskiej”.
         W 1927r. na ramionach lilijki umieszczono skrót haseł filaretów: ONC -Ojczyzna, Nauka, Cnota. Na zwieńczeniu – napis ZHP. Skrót ONC istniał na lilijce do 1965r. Wówczas decyzjami nowego regulaminu zmieniono zarówno kształt lilijki jak i usunięto z niej napisy. VII Zjazd ZHP (1981) przywrócił tradycyjne oznaczenie i wygląd harcerskiej lilijki.

WOSM – (ang. World Organization of the Scout Movement) – Światowa Organizacja Ruchu Skautowego została założona w 1922r., skupia organizacje skautowe z całego świata. Obecnie liczy ponad 28 milionów członków (obu płci) w 160 krajach. Najwyższą władzą WOSM jest Światowa Konferencja Skautowa, która odbywa się co 3 lata. Pomiędzy konferencjami władzę sprawuje Światowy Komitet Skautowy, na czele którego stoi przewodniczący. Organizacją zarządza sekretarz generalny, który stoi na czele Światowego Biura Skautowego z siedzibą w Genewie. Założony w 1923r. Międzynarodowy Ośrodek Skautowy Kandersteg w Szwajcarii odgrywa rolę światowego ośrodka WOSM.
          WOSM dzieli się na 6 regionów: afrykański, arabski, Azji i Pacyfiku, euroazjatycki, europejski i interamerykański. Europejskie Biuro Skautowe ma swoje siedziby w Genewie i Brukseli.
          Oficjalne języki WOSM to angielski i francuski oraz dodatkowo arabski, hiszpański i rosyjski.

WAGGGS – (ang. World Association of Girl Guides and Girl Scouts) – Światowe Stowarzyszerze Przewodniczek i Skautek – założone w 1928r., skupia głównie żeńskie organizacje skautowe z całego świata oraz niektóre organizacje koedukacyjne. Obecnie liczy 10 milionów członkiń w 145 krajach. Najwyższą władzą WGGGS jest Konferencja Światowa, która odbywa się co 3 lata. Pomiędzy konferencjami władzę sprawuje Komitet Światowy WAGGGS. Światowym Biurem WAGGS, z siedzibą w Londynie, kieruje dyrektor zarządzająca. WAGGGS prowadzi 4 ośrodki światowe: Pax Lodge w Londynie, Our Cabana w Meksyku, Our Chalet w Szwajcarii i Sangam w Indiach.
          WAGGGS dzieli się na 5 regionów: afrykański, arabski, Azji i Pacyfiku, europejski i Półkulę Zachodnią. Biuro Regionu Europejskiego mieści się w Brukseli.
          Oficjalne języki WAGGGS to angielski, francuski i hiszpański.

 

Źródła: Poradnik Harcerski